In the end, it's about the good you did, not the award you received.

Service Award for a Polio-Free World

YEAR

LEVEL NAME DISTRICT ZONE
2011-2012 Regional Orville L, Susan K. Bantz 6670 30
2010-2011 International John N., Sue Behrendt 6490 31
2010-2011 Regional Dennis Dorman 6080 31
2009-2010 Regional Carl Chinnery 6040 31

 

RI Service Above Self Recipients

Year District Recipient Name Rotary Club Zone
2016-17 5750 Martin Postic Jr OKC Sunrise 27/31
2016-17 5830 Danny Carpenter South Tyler 31
2016-17 6040 Carl Chinnery Lee's Summit 31
2016-17 6080 Everette Wood Sedalia 31
2016-17 6190 Carroll Gates Benton 31
2016-17 6200 Clarence Prudhomme Welsh 31
2016-17 6490 Kenneth Buel Champaign 31
2016-17 6600 Timothy Kearney Maumee 29/30
2016-17 6840 Horace "Ace" Necaise III Gautier 31
2015-16  6040 Jerry Venters  Kansas City-Plaza   31
2015-16  6200 Ginger Vann  Baker   31
2015-16  6580 Timothy Lee  Greenwood   30
2015-16  6630 Jack Hopkins Geneva   29/30
2015-16  6650 Geoffrey Goll  Salem   29/30
2014-15 6040 John Duffey Kansas City South 31
2014-15 6200 Charles   Spencer Baton Rouge 31
2014-15 6490 Ken Gunji Champaign 31
2014-15 6540 Floyd   Lancia Anthony Wayne (Fort Wayne) 30
2014-15 6560 Jayne   During Indianapolis 30
2014-15 6760 Mark   Hayes Dyersburg Breakfast 30
2014-15 6780 Ron Appuhn Maryville-Alcoa 30
2014-15 6880 Wesley Wade Drinkard Demopolis 30
2013-14 6490 Elizabeth L. Skinner Monticello 31
2013-14 6510 Gregory F. Yank O'Fallon 31
2013-14 6760 F. William   Taylor Hendersonville 30
2013-14 6780 Frank H. Rothermel Knoxville 30
2013-14 6840 James Donald O'Bryan Slidell North Shore 31
2013-14 6860 Charles B. Langham Decatur Daybreak 30
2013-14 6880 Dr. Michael Chambers Mobile 30
2012-13 6040 Charlotte Ruoff Independence 31
2012-13 6080 Raymond E. Plue Columbia South 31
2012-13 6150 Don W. Peters Sherwood 31
2012-13 6200 Martha   Collins Golden Meadow 31
2012-13 6510 Dee Boswell Centralia 31
2012-13 6820 Victor Smith Jackson 31
2012-13 6880 Robert W. Grant Foley 30
2011-12 6080 Duane R. Sterling Warrensburg 31
2011-12 6150 Robert L. Warner Jonesboro 31
2011-12 6200 Michael Collins Golden Meadow 31
2011-12 6510 Wayne Schlosser Swansea 31
2011-12 6560 Jerry Erskine Lebanon 30
2011-12 6760 James Johnston Somerville and Bridgewater 30
2011-12 6820 Bill Boykin Greeneville 31
2011-12 6860 John Coon Decatur 30
2010-11 6040 Larry A. Lunsford Kansas City-Plaza 31
2010-11 6080 Jerry W. Franklin Warrensburg 31
2010-11 6200 Larry Agee Sulphur Sunrise 31
2010-11 6490 Dr. Richard Davidson Tuscola 31
2010-11 6540 Myrl Nofziger Elkhart 30
2010-11 6560 Hugh J. Baker, III Indianapolis 30
2010-11 6760 Ki Hyon Kim Hendersonville 30
2010-11 6880 Robert Bryden Callahan Fairhope 30

 

TRF Distinguished Service Award Recipients

Year Recipient Name Rotary Club District Zone
2016-17 Keith Lape Jacksonville 6460 31
2015-16 James Molloy South Shreveport 6190 31
2015-16 Elizabeth Skinner Monticello 6490 31
2013-14 Daniel J. Ryan Demotte-Kankakee Valley 6540 30
2011-12 Robert J. Kelley Selma 6880 31
2010-11 George C. Rosentreter Oxford 6800 31
2010-11 James R. Stanley North Jackson 6820 30

 

TRF Citation For Meritorious Service Award Recipients

Recipient Name Rotary Club District Year
Mary Jane Calvey Oklahoma City 5750 2016-17
Carroll Greenwaldt Longview 5830 2016-17
Nicholas A Nail Broken Arrow 6110 2016-17
Joseph A. Ludwig Maumee 6600 2016-17
Price Finley Upper Arlington 6690 2016-17
Jeanne W. Clark Lexington 6740 2016-17
Charles G. Miller Edgewater (Biloxi-Gulfport) 6840 2016-17
Dr. Jim Archer Pittsburg 5830 2015-16 
Melvin Platt Columbia 6080 2015-16 
Joe Beltz Mountain View 6080 2015-16 
Michael Pence Joplin 6110 2015-16 
John Roa Monroe 6190 2015-16 
Ronald Riggins Peoria North 6460 2015-16 
Burne Miller Elkhart Morning 6540 2015-16 
James D. Lechko Lakewood & Rocky River 6630 2015-16 
Dave Weller Franfort 6710 2015-16 
Tracy Taylor Lexington 6740 2015-16 
James Springer Columbia Breakfast 6760 2015-16 
Neil Alford Slidell North Shore 6840 2015-16 
Robert Callahan Jr. Fairhope 6880 2015-16 
Randi L. Duckworth Wills Point 5830 2014-15
Raymond E.   Plue Columbia South 6080 2014-15
Barbara     Finley Fordyce 6170 2014-15
Pamela     Stewart Lincoln 6190 2014-15
Gregory L. Landry Lafayette North 6200 2014-15
John Lawrence Butler   6760 2014-15
Gregory     Lier   6840 2014-15
Tom   M. Mann   6880 2014-15
John R.   Gill Richmond 6040 2013-14
John Olin Brown Baker 6200 2013-14
Nancy     A. Madru Kokomo 6560 2013-14
Dr. James M. Fortino   6840 2013-14
Robert   A. Greer   6880 2013-14
Shirley R. Griffin Longview 5830 2012-13
Elizabeth Usovicz Kansas City-Plaza 6040 2012-13
Robert William Holloway Sparta 6510 2012-13
Floyd   Lancia Anthony Wayne (Fort Wayne) 6540 2012-13
Salim K. Najjar Carmel 6560 2012-13
Milton Wheeler   6840 2012-13
Michael   Chambers   6880 2012-13
Steve R.   Brown Kilgore 5830 2011-12
Elizabeth Self High Ridge 6060 2011-12
Michael   Nowobilski O'Fallon Sunrise 6510 2011-12
Mel P.   Simon   6690 2011-12
Karen K.   Wentz   6780 2011-12
Walter Luther Dickerson, III   6820 2011-12
Richard Bollinger   6880 2011-12
John A. Jetter Longview (Greggton) 5830 2010-11
David T. Britt Alexandria 6190 2010-11
Lance   Linscombe Lafayette 6200 2010-11
Bing   Pratt Zionsville 6560 2010-11
Dean C. Hammond, Jr.   6740 2010-11